Д-р Ігор Тесленко виступив на міждисциплінарному науковому семінарі програми «Київське християнство»

7 червня відбувся черговий міждисциплінарний науковий семінар програми УКУ «Київське християнство» на тему «Православні храми і духовенство у володіннях князів Острозьких другої половини XVI – першої чверті XVII ст.: географія, просопографія та економіка». Доповідачем заходу виступив д-р Ігор Тесленко, доцент кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Загальновідомо про київського воєводу кн. Василя-Костянтина Острозького (1526-1608) як про головного протектора Православної Церкви на руських землях Речі Посполитої. Свою доповідь д-р Ігор Тесленко почав з критичного аналізу цифрових показників кількості парафій у володіннях цього магната, представлених в історіографії ХІХ-ХХ ст. На підставі фіскальних документів вдалося встановити, що у маєтках, розташованих в межах Волинського і Руського воєводств, під кінець XVI ст. їх нараховувалося близько 200. В інших частинах Острозького князівства, де проживали православні піддані аристократа (Київщина, Поділля та Велике князівство Литовське), число парафій не перевищувало 50.

У своїй доповіді Ігор Тесленко розглянув питання географічних меж парафії, відстані від храму до приписаних сіл, соціального походження і матеріального забезпечення духовенства. Окрему увагу приділено фінансовим підвалинам формування священицьких династій.

Наприкінці виступу представлено результати аналізу півсотні виявлених княжих «привілеїв» на парафії. На думку доповідача, формуляр і зміст цих документів, датованих другою половиною XVI – початком XVII ст., суттєво відрізняються від давніших відповідників і містять елементи, що свідчать про бажання світського покровителя Церкви опікуватися конфесіоналізацією вірян.

Участь у семінарі взяли дослідники академічних середовищ Львова – УКУ, Львівського національного університету ім. І. Франка, Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України.

Липень 2019 loading...