Д-р Ігор Тесленко виступив на міждисциплінарному науковому семінарі програми «Київське християнство»

7 червня відбувся черговий міждисциплінарний науковий семінар програми УКУ «Київське християнство» на тему «Православні храми і духовенство у володіннях князів Острозьких другої половини XVI – першої чверті XVII ст.: географія, просопографія та економіка». Доповідачем заходу виступив д-р Ігор Тесленко, доцент кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Загальновідомо про київського воєводу кн. Василя-Костянтина Острозького (1526-1608) як про головного протектора Православної Церкви на руських землях Речі Посполитої. Свою доповідь д-р Ігор Тесленко почав з критичного аналізу цифрових показників кількості парафій у володіннях цього магната, представлених в історіографії ХІХ-ХХ ст. На підставі фіскальних документів вдалося встановити, що у маєтках, розташованих в межах Волинського і Руського воєводств, під кінець XVI ст. їх нараховувалося близько 200. В інших частинах Острозького князівства, де проживали православні піддані аристократа (Київщина, Поділля та Велике князівство Литовське), число парафій не перевищувало 50.

У своїй доповіді Ігор Тесленко розглянув питання географічних меж парафії, відстані від храму до приписаних сіл, соціального походження і матеріального забезпечення духовенства. Окрему увагу приділено фінансовим підвалинам формування священицьких династій.

Наприкінці виступу представлено результати аналізу півсотні виявлених княжих «привілеїв» на парафії. На думку доповідача, формуляр і зміст цих документів, датованих другою половиною XVI – початком XVII ст., суттєво відрізняються від давніших відповідників і містять елементи, що свідчать про бажання світського покровителя Церкви опікуватися конфесіоналізацією вірян.

Участь у семінарі взяли дослідники академічних середовищ Львова – УКУ, Львівського національного університету ім. І. Франка, Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України.

Календар подій

Жовтень 2019 loading...
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30
1
2
3
4
5
6
7
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
25
26
27
28
29
31
1
2
3