Loading Події

Почаївська Святоуспенська Лавра кінця ХІХ – початку ХХ ст. як бастіон православ’я

Четвер, 11 Червня 2020

16:00

11 червня 2020 р. запрошуємо долучитися до вебінару-4 програми УКУ “Київське християнство” та кафедри нової і новітньої історії України за співучасті РІСУ.

д-р Лілія Бережна, кластер досконалості “Релігія і політика”, Вестфальський університет Вільгетьма, м. Мюнстер (Німеччина).

Під час вебінару відбудеться презентація колективної монографії:

Rampart Nations: Bulwark Myths of East European Multiconfessional Societies in the Age of Nationalism, ed. by Liliya Berezhnaya and Heidi Hein-Kircher, New York, Oxford: Berghahn Books, 2019.

Отримати лінк Zoom – зареєструватися на вебінар.

Перша частина вебінару буде присвячена презентації колективної монографія Rampart Nations: Bulwark Myths of East European Multiconfessional Societies in the Age of Nationalism, за редакцією Лілії Бережної і Хайді Хайн-Кірхе. На хвилі т.зв. міграційної кризи,  спорудження парканів з колючого дроту і закликів захистити європейські кордони, образи стін, бастіонів і фортець стали надзвичайно популярними в сучасній європейській політичній сфері. На цьому фоні спостерігається відродження старого міфу форпосту християнства antemurale christianitatis, який оповідає історії загроз зі сторони «іншого» і ставить питання зовнішньої і внутрішньої безпеки. Цей міф пов‘язаний з багатовіковою історією християнсько-ісламского прикордоння, але також взаємовідносин різних християнських конфесій. Міфи форпосту також включають в себе топос цивілізаційної місії, згідно з яким вибрана спільнота бере на себе функцію захисту більшої спільноти. В період національного відродження міфи оплоту християнства поширилися на прикордонних землях континентальних імперій, ставши частиною національних наративів.

Колективна монографія Rampart Nations присвячена дослідженню бастіонних міфів в східно-європейських прикордонних суспільствах з кінця XVIII століття по сьогоднішній день. Головна мета книга – з’ясувати яким чином функціонували і поширювали ці міфи, а також – хто був головним ініціатором їх популяризації.

Rampart Nations складається із чотирьох головних розділів: «Підгрунтя», «(Де-)сакралізація і націоналізація прикордоння», «Поширення дискурсів antemurale», і «Роздуми про сучасні бастіонні міфи». Одна з ключових тез монографії – основними поширювачами міфології antemurale christianitatis були політичні і релігійні лідери, інтелектуальна еліта, митці, картографи, журналісти, тощо. Захищаючи лінії розподілу і поширюючи сценарії загрози, пропагандисти antemurale часом протидіяли прикордонним традиціям співіснування і взаємодопомоги.

Під час другої частини вебінару д-р Лілія Бережна розповість про історію поширення образу Святоуспенської Почаївської Лаври як бастіону православ’я середини XIX – початку XX століть. Простежується формування двох образів Почаївської Лаври – як форпосту православ’я і «російськості» взагалі, так і як українського національного бастіону. Ці наративи поширювали церковні й політичні діячі, митці, поети й історики. У доповіді будуть проаналізовані основні етапи формування таких політично забарвлених образів, а також засоби їх популяризації. Таким чином, Почаївська Лавра залишалася не тільки форпостом, але і мостом у прикордонному середовищі.

Листопад 2020 loading...