Завантаження Події

Лекція Івана Альмеса “Вільно – Київ – Манявський Скит: реформи монашества у Київській митрополії ранньомодерного часу”

Середа, 25 Січня 2023

18:00

Запрошуємо 25 січня, о 18 год., долучатися онлайн до лекції д-ра Івана Альмеса на тему: “Вільно – Київ – Манявський Скит: реформи монашества у Київській митрополії ранньомодерного часу”. Захід відбудеться в рамках “Києвохристиянських читань у Вільнюсі” з нагоди 400-ліття Йосафата Кунцевича. Подію організовують Музей церковної спадщини у Вільнюсі (Bažnytinio paveldo muziejus), Центр релігійної культури імені Ігоря Скочиляса УКУ та ін.

У 2023 році 700-ліття Вільнюса та 400-ліття мученицької смерті Йосафата Кунцевича (бл. 1580–1623). З нагоди цього ювілею, після того, як Сейм Литовської Республіки проголосив 2023 рік роком святого Йосафата, Музей церковної спадщини Вільнюської архиєпархії запрошує на цикл заходів «Києвохристиянські читання у Вільнюсі». Цілорічні заходи дозволять ближче познайомитися з особою Йосафата Кунцевича, його добою, рутенським (українсько-білоруським) фокусом Великого князівства Литовського, історичними та культурними зв’язками між Україною та Литвою.

У циклі заходів – лекції науковців, дискусії з питань церковної унії та унійної культурної спадщини, екскурсії до Вільнюського кафедрального собору. Кульмінацією Року Йосафата у Вільнюсі стане відкриття восени 2023 року міжнародної виставки: „Tegul visi bus viena. Šv. Juozapato Kuncevičiaus kankinystei – 400“.

Лектор представить історію реформ у монастирях ранньомодерної Київської митрополії. В епоху монашества XVIІ-XVIIІ ст. кількість монастирів зростала як на північних, так і на південних територіях Київської митрополії аж до кінця XVII ст. У 1610–1630-х роках Йов Княгиницький реформував чернецтво в її південних єпархіях (з центрами у Львові та Перемишлі), Петро Могила – у центральних єпархіях (з центром в Києві), а Йосиф Вельямин Рутський – у північній (з центром у Вільно). Усі три представлені моделі чернечого життя – віленська, київська та скитська – формально ґрунтувалися на тих самих правилах св. Василія Великого, але переживали різний досвід, запозичений з латинського Заходу та візантійського Сходу (чи, точніше, православного Півдня).

Лекція розпочнеться о 18 год., а долучитися можна онлайн на фейсбук-сторінці Музею церковної спадщини (https://www.facebook.com/events/681730883347922).

Детальніше на сторінці Bažnytinio paveldo muziejus.