В Острозькій академії відбулася презентація наукових здобутків УКУ

5 грудня 2019 навчально-дослідницька програма УКУ «Київське християнство» за співучасті Інституту екуменічних студій та Видавництва УКУ презентувала в Національному університеті «Острозька академія» свою однойменну видавничу серію, що на сьогодні налічує 20 книг у 23 томах.

ФОТО

У переповненій актовій залі університету учасників презентації вітав ректор Острозької академії проф. Ігор Пасічник, який наголосив на важливості стратегічного партнерства обох університетів у реформуванні вищої освіти в Україні та наукової співпраці, що уможливлює суспільну артикуляцію нових концептів і сенсів в публічному просторі, що сформувався після Революції гідності та в умовах агресивного просування ідеології «русского православного мира».

Дослідницьку програму УКУ «Київське християнство» та однойменну видавничу серію студентам і викладачам Острозької академії представив проректор УКУ з наукової роботи проф. Ігор Скочиляс, який зосередив увагу на таких ключових категоріях і поняттях, як «Київська Церква», «київська традиція», «київське християнство» та «київська цивілізація».

На думку керівника цієї масштабної програми, до реалізації якої залучені десятки дослідників з України й закордону та низка інституційних партнерів, після створення автокефальної Православної Церкви України зʼявилися унікальні можливості для формування українського порядку денного в сучасних дискусіях про Україну та її християнську спадщину на загальнонаціональному та глобальному міжнародному рівнях. Тому ідея київського християнства як стержня української культури та національної ідентичності є як ніколи актуальною та потребує глибшої інтелектуальної (передовсім богословської) рефлексії й консолідації експертного середовища.

Під час публічної дискусії про ідею Київської Церкви, модератором якої виступив проф. Петро Кралюк з Острога, на екуменічному потенціал та перспективах міжінституційного й міждисциплінарного вивчення українського християнства наголосив директор Інституту екуменічних студій УКУ д-р Павло Смицнюк. На його думку, дослідницька програма УКУ дає можливість подивитися на київське християнство з екуменічної перспективи, а також перспективи критичної, постколоніальної теорії.

Як зауважив П. Смицнюк, поняття «Київське християнство» не має усталеного трактування, воно володіє великим спектром значень, що часто переплетені з різними конфесійними, політичними інтересами. Тому багатозначність ідеї Київської Церкви може стати підґрунтям для її ідеологічного та полемічного використання. Свого часу Блаженніший Любомир Гузар говорив про те, що існує єдність Київської Церкви. «Можливо, зараз ми не бачимо її єдиною, але повинні працювати над тим, аби в майбутньому вона стала такою. Ця ідея може дати певний імпульс міжконфесійного діалогу в Україні», ‒ наголосив пан Павло.

Інший учасник дискусії, член Ініціативної групи «10 тез для ПЦУ» д-р Андрій Смирнов, наголосив на тому, що ідея Київської Церкви має великий суспільний потенціал для «зшивання країни». Натомість його колега з Острозької академії проф. Петро Кралюк зауважив, що «термін київське християнство», незважаючи на своє «кабінетне» походження, виглядає перспективною дослідницькою оптикою.

Важливою складовою презентації стало представлення 17-го тому видавничої серії «Київське християнство», а саме монографії професора Острозької академії Петра Кулаковського «Писар, шляхтич і пастир: Біографія володимирсько-берестейського єпископа Йосифа (Мокосія-Баковецького, 1595–1654)», опублікованої нещодавно Видавництвом УКУ. У своєму виступів автор книги наголосив: «Постать Баковецького знакова, хоча б тому, що він належав до єпископів другого поунійного покоління, був особою своєрідною».

Книга є комбінованою працею, яка поєднує три аспекти, що розвиваються паралельно або послідовно. Перший аспект ‒ це генеалогія панського роду Макосіїв. Другий − це безпосереднє життя і діяльність єпископа. Третій − це епоха, впродовж якої доводилося жити і працювати єпископу. «Для чого такий агностик, як я, зайнявся темою історико-релігійною? Кожний шляхтич вважав, що скільки він пожертвував храмам, церквам, монастирям, стільки сходинок собі вибив до раю. Але моя мотивація, мабуть, мала полягати в чомусь іншому. І коли я збудував цю сходинку, у вигляді книжки, то хотів подивитися, чи рай там є», − наголосив П. Кулаковський.

Основні ідеї монографії та її дослідницькі сюжети з перспективи рецензента книги представив д-р Андрій Заяць з Львівського національного університету імені Івана Франка, а про видавничі особливості підготовки до друку монографії розповів директор Видавництва УКУ пан Володимир Нетак.

Того ж дня відбулося представлення видавничої серії «Київське християнство» в Музеї книги та друкарства «Державного історико-культурного заповідника м. Острога». З унікальною експозицією стародруків, що налічує понад тисячу одиниць зберігання, гостей з УКУ ознайомила завідувачка музею пані Світлана Позіховська.

Докладніше про презентацію можна дізнатися на сайті Національного університету «Острозька академія»: https://www.oa.edu.ua/ua/info/news/2019/05-12-02.

Травень 2020 loading...